Informationstillfälle om kursassistenter
Det finns kursassistenter på så gott som alla Språkcentrums kurser. Assistenterna är internationella studenter på Erasmus-utbyte eller annat utbyte vid Helsingfors universitet. Deras modersmål är något av följande språk: arabiska, kinesiska, engelska, danska, franska, tyska, isländska, italienska, japanska, koreanska, norska, spanska, svenska eller ryska. Kursassistenterna fungerar som modersmålstalande kamratstöd för studenterna på Språkcentrums kurser.
Informationstillfället om kursassistenter ordnas i början av varje läsår. Läs mer om assistentverksamheten och det kommande informationstillfället på sidan Urapalvelujen tapahtumat (på finska).
Workshoppar och asiatiska språkklubbar
Språkcentrum ordnar flerspråkiga språkklubbar som behandlar kulturella frågor ur olika synvinklar och för samman internationella och lokala studenter. Workshopparna erbjuder deltagarna möjlighet att förbättra sin språkkunskap och lära sig mera om olika kulturer och växelverkan mellan dem.
De asiatiska språkklubbarna (japanska, kinesiska och koreanska) träffas fredagar varannan vecka under undervisningsperioderna. Avsikten är att klubbdeltagarna ska kunna uppehålla och utveckla sina språkkunskaper under avslappnade former. I språkklubbarna kan man umgås med andra som har studerat språket eller som talar det som sitt modersmål.
På sidan Lär dig språk flexibelt kan du läsa mer om workshopparna, klubbarna och tidpunkterna för dem.
Kom också ihåg
Språkcentrum deltar också i bland annat introduktionsevenemang, Welcome Fair och workshoppar med fokus på studierådgivning. Följ Språkcentrums meddelanden i Instruktioner för studerande och på webbplatsen. Du kan läsa mer om språkstudier på Språkcentrums webbsidan.