Målet för rotationsperioden är att göra den studerande i forskarlinjen förtrogen med forskning. Under forskningsperioderna inom rotationsperioden bekantar sig den studerande med olika forskningsgruppers forskningsmetoder och -upplägg och blir en del av forskarsamfundet. Den studerande bör efter respektive rotationsperiod veta vad och varför gruppen forskar och ha gjort sig förtrogen med de centrala forskningsmetoder som forskningsgruppen använder.
Förfarande
De studerande som antagits till forskarlinjen genomför sammanlagt fyra rotationsperioder i 3–4 forskningsgrupper under de två första studiesomrarna. De arbetar i grupperna i två månader under både den första och andra studiesommaren, i regel under juni, juli och augusti, dvs. utanför terminen. Den studerande arbetar i varje grupp ca 1 månad och minst en av rotationsperioderna ska genomföras i en forskningsgrupp vid Medicinska fakulteten som bedriver klinisk forskning. Medicinska fakulteten svarar för finansieringen av rotationsperioden (somrarna 1–2). När man väljer en grupp är det bra att fästa uppmärksamhet vid bl.a. gruppens storlek, struktur, produktivitet och forskningsämne. Många studerande fortsätter efter rotationsperioden med sitt avhandlingsprojekt i den aktuella gruppen, men man kan även skriva avhandlingen i en grupp där man inte har genomfört en rotationsperiod.
Viktigt att komma ihåg:
- den studerande har rätt till ändamålsenlig handledning och en trygg arbetsmiljö
- studerande som genomför sin rotationsperiod ska bemötas jämlikt och rättvist
Den studerande och handledaren
Den studerande på forskarlinjen håller självständigt kontakt med forskningsgruppen i god tid innan rotationsperioden börjar och förhandlar med ledaren för forskningsgruppen om möjlighet att genomföra rotationsperioden i gruppen. En studerande som söker till rotationsperioden håller på att avlägga sin grundexamen och det är därför bra att utreda hans eller hennes tidigare erfarenhet av laboratoriearbete innan en närmare uppgiftsbeskrivning görs upp.
Seniorforskaren i forskningsgruppen under rotationsperioden ska ha minst docentkompetens och forskningsgruppen ska bedriva forskning av hög kvalitet. Den person som i praktiken handleder arbetet ska vara tillgänglig under hela den aktuella rotationsperioden. Krav ska ställas på att handledaren förbinder sig till uppgiften. Han eller hon ska också ha de kunskaper och färdigheter som behövs för detta.
Tutorer för forskarlinjen
Ledningsgruppen för forskarlinjen har till uppgift att utse 2–3 studievägledare (tutorer) för varje årskurs. Tutorerna ger råd till studerande i praktiska frågor och svarar på studerandenas frågor om forskarlinjen. Dessutom vägleder tutorerna studerandena i valet av forskningsgrupper.
Rapportering
Efter de båda somrarna med rotationsperioder skriver den studerande en rapport som skickas till forskarlinjen före den 15 september. I rapporten redogör man bl.a. för de olika forskningsperioderna, metoder som man lärt sig under dem och resultat som man uppnått. Det lönar sig att bekanta sig med rapporteringsblanketten i god tid innan man skriver rotationsrapporten.
Vanliga frågor
Jag vill genomföra rotationen utomlands. Hur ska jag göra?
Rotation som genomförs utomlands bjuder på berikande erfarenheter, även om det krävs lite mer arrangemang än inför rotationer som genomförs i Helsingfors. Du ansvarar själv för att hitta en lämplig forskningsgrupp, men det lönar sig att be om tips av äldre studenter och vid behov av forskarläkarprogrammets koordinator. När du har hittat en lämplig grupp ska du meddela uppgifterna om arbetet på samma sätt som i samband med andra former av rotation. Rotation som genomförs utomlands ger tyvärr ingen högre månadslön, men det lönar sig att ta reda på om du exempelvis har rätt att få förhöjt studiestöd under rotationstiden. Om du behöver ett separat rotationsintyg för Folkpensionsanstalten får du ett sådant av forskarläkarprogrammets koordinator – men observera att du inte får några studiepoäng för rotationerna. Du ska själv ordna flyg och logi och sköta alla andra researrangemang.
Nästa sommar vill jag arbeta i endast en forskningsgrupp. Går det för sig?
Forskarläkarprogrammet är särskilt unikt eftersom du har möjlighet att besöka flera olika forskningsgrupper under rotationen före du väljer din egen grupp. I rotationen ingår arbete i fyra olika forskningsgrupper under två somrar. En av grupperna måste bedriva klinisk forskning. Det går inte att arbeta i samma grupp i mer än en månad. Om du vill fortsätta i samma grupp nästa sommar måste du börja praktikperioden.
En av rotationerna ska genomföras i en sådan forskningsgrupp vid vår fakultet som bedriver klinisk forskning. Vad räknas som en klinisk grupp?
Som en klinisk forskningsgrupp räknas exempelvis en grupp vars ledare bedriver klinisk forskning eller där man behandlar patientdata. Om du är osäker på om en viss forskningsgrupp uppfyller kriterierna för en klinisk grupp kan du kontrollera saken hos forskarlinjens koordinator.
Lönar det sig att välja en forskningsgrupp redan efter den första sommaren?
Nej. Det lönar sig att bekanta sig med flera olika forskningsgrupper innan man förbinder sig till en viss grupp. Vissa forskningsgrupper tillåter inte ens att studenter förbinder sig till dem redan efter den första sommaren.
Men om du på grund av din livssituation eller dina forskningsintressen vill genomföra alla rotationer i samma grupp, är det för all del möjligt och du kan förbinda dig till en viss forskningsgrupp redan efter den första sommaren. Om så är fallet ska du först diskutera saken med forskarlinjens utbildningsplanerare, som för ärendet vidare.
Måste jag arbeta som forskare på deltid redan efter den första rotationen (under andra studieåret)?
Det beror helt på dina egna resurser. Forskarlinjen ställer inga krav på deltidsarbete. Vi vill påminna första årets studenter om att de har möjlighet att arbeta i nya forskningsgrupper under den andra rotationen (sommaren). Du kan få nya idéer för din egen forskning under rotationen.