Doktorandprogrammet i hjärn- och medvetandeforskning - neurovetenskaplig utbildning och forskning i Finland

Neuroscience and Vision Lab University of Helsinki
Meddelande 5.3.2024

Evenemanget hålls på finska. Mer information om doktorandprogrammet från www.brain-mind.fi.

Tervetuloa kuulemaan Aivot ja Mieli -tohtoriohjelman toiminnasta. Tilaisuudessa kerrotaan minkälaisia koulutuspolkuja pitkin voi päästä opiskelemaan ja tutkimaan neurotiedettä ja esitellään alan tutkimusta.

Milloin: 12.3.2024 klo 17-19

Missä: Tiedekulma, Yliopistonkatu 4, Helsinki ja Online

Neurotiede tutkii hermoston toimintaa kaikilla tasoilla, molekyylien ja solujen mikroskooppisesta toiminnasta hermoverkkojen toimintaan ja aina käyttäytymisen ja kognitiivisten prosessien makrotasoon. 

Neurotieteilijät pyrkivät ymmärtämään aivojen ja hermoston rakennetta, toimintaa ja kehitystä sekä niiden yhteyttä erilaisiin psyykkisiin ja neurologisiin sairauksiin. Alan perustutkimus saattaa pitää sisällään työskentelyä solu- ja molekyylibiologian parissa, missä tutkitaan hermosolujen viestintää, kasvua tai muovautuvuutta. 

Soveltava tutkimus keskittyy esimerkiksi kliinisten tutkimusten tekemiseen, uusien diagnostisten työkalujen kehittämiseen tai tekoälyä hyödyntävän aivotutkimuksen edistämiseen. Neurotiede on erittäin monitieteellistä ja siinä hyödynnetään esimerkiksi biologiaa, kemiaa, fysiikkaa, molekyylibiologiaa, psykologiaa, lääketiedettä, farmakologiaa, insinöörialoja ja ohjelmointia. 

Neurotiede on kiehtova ala, jossa pääsee hyödyntämään laaja-alaisesti osaamista ja luovuutta moniammatillisessa ja kansainvälisessä työympäristössä. Neurotieteen tutkimus avaa uramahdollisuuksia monissa eri ympäristöissä, kuten yliopistoissa, tutkimuslaitoksissa, lääkeyrityksissä tai bio- ja terveysalan yrityksissä.

Ohjelma

Aivot ja Mieli tohtoriohjelma esittäytyy
Farmakologian prof. Tomi Rantamäki, tohtoriohjelman johtaja, Farmasian tiedekunta, Helsingin yliopisto

Aistitiedon käsittely havainnon rajoilla yksittäisistä fotoneista värikokemukseen
Väitöskirjatutkija Jussi Tiihonen, Bio- ja ympäristötieteellinen tiedekunta, Helsingin yliopisto ja Neurotieteen ja lääketieteellisen tekniikan laitos, Aalto yliopisto   

Voimakas dopamiini
Väitöskirjatutkija Vilma Iivanainen, Lääketieteellinen tiedekunta, Helsingin yliopisto  

Uni psykiatrisilla potilailla 
Väitöskirjatutkija Paavo Laitinen, Lääketieteellinen tiedekunta, Helsingin yliopisto  

Muistille merkittävät molekyylit
Väitöskirjatutkija Ellinoora Elomaa, Helsinki Institute of Life Science, Helsingin yliopisto  

Avaimet aivojen muovautuvuuteen
Tutkijatohtori Samuel Kohtala, FaT, Farmasian tiedekunta, Helsingin yliopisto

 

Kansainvälisen aivoviikon (Brain Awareness Week) tapahtumia: