Lösning i sikte för problemen i Moodle

På glasdörren finns texten ”Helsingfors universitet” på tre språk.
Meddelande 11.9.2025

En lösning på problemen i den digitala lärmiljön Moodle har nu identifierats. Vi genomför fortfarande de sista testerna och bedömer på måndag den 15 september om lösningen är redo att tas i bruk. Om allt ser bra ut på måndag, kan lösningen tas i produktion antingen tisdag den 16 september eller onsdag den 17 september. Därefter kommer Moodle att fungera normalt igen.

Införandet av lösningen medför ett kort driftavbrott på några timmar. Vi informerar mer i början av veckan när vi har bekräftat att lösningen är redo att tas i bruk. Följ därför meddelandena noggrant.

Vi tackar alla universitetsmedlemmar för ert tålamod under denna utmanande situation. Läsåret har fått en ovanlig start, men vi hoppas att undervisningen och studierna kan återgå till det normala i slutet av nästa vecka.

Som tidigare kommer lärarna att meddela eventuella ändringar i kursens schema, genomförandeformer och deadlines.

Om du har frågor om hur du ska genomföra en kurs, kan du kontakta läraren. Observera dock att situationen är belastande även för dem – kontakta läraren endast om din fråga är brådskande.

Övriga nyheter i ämnet:

Bild: Anniina Sjöblom (Helsingfors universitet)