Berätta vad du tycker om Studietjänsten och universitetets studentkommunikation – du kan vinna en munkjacka
Vad tycker du om Studietjänsten? Får du tillräckligt med information om ämnen som är viktiga för dig? Skulle du vilja få fler e-postmeddelanden, eller känns det ibland som att de kommer från alla håll?
Genom att svara på användarenkäten för Studietjänsten hjälper du oss att utveckla tjänster som bäst stöder din vardag som studerande. Bland alla som svarar lottar vi ut 10 Helsingfors universitet -munkjackor.
Målgruppen för enkäten är alla studerande vid Helsingfors universitet: oavsett om du är en ny grundexamensstudent, en erfaren doktorand, en utbytesstudent i Helsingfors eller till och med en öppen universitetsstudent som läser en kurs, är din åsikt viktig för oss.
Enkäten består av tre delar:
- I den första delen ber vi dig bedöma Studietjänsten (studies.helsinki.fi), som samlar ihop de viktigaste digitala verktygen, tjänsterna och innehållen för studenter och andra som är intresserade av studier.
- I den andra delen ställer vi några allmänna frågor om universitetets studentkommunikation.
- Den tredje delen innehåller frågor om kalenderfunktionerna i Studietjänsten och Sisu.
Formuläret fungerar bäst på dator, men du kan också svara med till exempel mobil eller surfplatta. Att svara på enkäten tar cirka 15 minuter.
- Börja svara på enkäten (e-blankett)
Enkäten tar slut den 23.11.2025, kl. 23.59.
Om du vill delta i utlottningen av munkjackan, kom ihåg att lämna dina kontaktuppgifter i slutet av enkäten. Dina kontaktuppgifter kopplas inte till dina svar.
Frågor om enkäten? Kontakta oss: opiskelijaviestinta@helsinki.fi
Stort tack för ditt deltagande!
Bild: Anniina Sjöblom (Helsingfors universitet)
(Detta meddelande publicerades första gången den 3.11.2025.)