Inbjudan till studien: internationella erfarenheter och möjligheter för studenter med funktionsnedsättning
Vi vill utreda erfarenheter och möjligheter för studenter med funktionsnedsättning när det gäller att utbytesstudier och andra internationella erfarenheter under studietiden (t.ex. praktik utomlands) via en enkät. Vi söker nuvarande studerande vid högskolor i Finland som har någon form av funktionsnedsättning, långsiktiga sjukdomar, sensorisk funktionsnedsättning, inlärningssvårigheter, utmaningar med mental hälsa, neuroatypicet (t.ex. autism eller ADHD), eller annat som kan påverka funktionen.
Deltagande i studien är möjligt även utan officiell diagnos. Du behöver inte ha internationella erfarenheter för att delta forskningen. Vi är intresserade av alla åsikter kring internationella erfarenheter av studenter med funktionsnedsättning.
Deltagandet i enkäten är helt frivilligt och konfidentiellt. Det tar cirka 15-30 minuter att fylla i en webbenkäten.
Du kan spara dina svar och fortsätta att svara senare, men kom ihåg att skicka dina svar då du har blivit klar med enkäten, forskarna har inte tillgång till dina svar innan detta.
Deltagarna kommer inte att få ersättning. Data förvaras i en datasäkrade elektronisk lagringsutrymme som administreras av universitetet. Endast signerade ansvariga skribenter har tillgång till data innan pseudonymisering. Allt information där individen kan bli identifierad av (såsom bostadsort, högskola, nämnda diagnos eller symtom på funktionsnedsättning eller sjukdom etc.) tas bort från texten före analysen. Materialet pseudonymiseras och de behandlade citaten innehåller ingen information som kan länkas till svaranden.
Data från denna enkät kommer att användas för den undertecknade doktorands doktorsavhandling och eventuellt för andra publikationer av ansvariga skribenter. Behovet av forskning för denna studie lyftes fram i studentgemenskapen Krymplingstudenterna rf. Forskarna och Krymplingstudenterna rf delar det långsiktiga målet att främja lika möjligheter för alla studerande med funktionsnedsättning till internationalisering.
Forskningen finansieras av Helsingfors universitets forskningsgemenskap Diversity in Society and Life (DIVSOL).
Om du vill dela med dig av dina erfarenheter, vänligen lägg dina svar i webbenkäten.
Tack så mycket på förhand för att du delar med dig av din erfarenhet och ditt förtroende.
Enkäten är öppen till 22.3 kl. 23:59.
Mer information om studien ges av:
Lotta-Kaisa Mustonen
Doktorand
Helsingfors Universitet
lotta-kaisa.mustonen@helsinki.fi
Kuva: Anniina Sjöblom (Helsingin yliopisto)