Universitetet har omvärderat sitt samarbete med israeliska universitet

Spårvagnens elledningar, med fasaden på universitetets huvudbyggnad i bakgrunden.
Meddelande 21.5.2024

Universitetet avbryter sina utbytesavtal med israeliska universitet, men har inte för avsikt att begränsa sina forskares akademiska frihet att samarbeta med sina israeliska kollegor.

Helsingfors universitets styrelse och rektor är chockade över de civila offren för den väpnade konflikten mellan Israel och Hamas samt den katastrofala försämringen av den humanitära situationen i Gaza. Universitetet uppmanar parterna i konflikten att omedelbart avstå från att använda våld mot icke-militära parter och att förhindra folkmord i enlighet med Internationella domstolens beslut.

Helsingfors universitet är också djupt oroat över förstörelsen av universiteten i Gaza och över studenternas och personalens öde. Universitetet har förbundit sig att aktivt bidra till att återuppbygga infrastrukturer för högre utbildning och forskning, så snart det är möjligt.

Läs hela meddelandet på finska / på engelska.

Mer om ämnet

Tankar, frågor, kommentarer? Diskutera nyheten på Flamma (på finska).

Bild: Linda Tammisto (Helsingfors universitet)