Opiskeluaika ja opiskeluoikeuden myöntäminen uusimuotoisessa koulutuksessa
Koulutuksen tavoitteellinen suorittamisaika on kolme lukuvuotta. Opetus ja ohjaus järjestetään siten, että koulutus on mahdollista suorittaa päätoimisesti opiskellen kolmessa vuodessa. Opiskelijalla on oikeus suorittaa koulutus viimeistään kolme vuotta sen tavoiteaikaa pidemmässä ajassa.
Valintaperusteista on erillinen tiedekuntaneuvoston päätös.
Opiskeluoikeus myönnetään vain yhteen koulutusohjelmaan kerrallaan. Opiskeluoikeus myönnetään kuudeksi vuodeksi. Opiskeluajan rajaamisesta ja lisäajasta on kerrottu tarkemmin koulutusvaatimuksissa.
Vaihtaakseen koulutusohjelmaa opiskelijan on osallistuttava uudelleen valintamenettelyyn. Hakijan on luovuttava vanhasta opiskeluoikeudesta siinä vaiheessa, kun hänelle on myönnetty uusi opiskeluoikeus. Jos opiskelija myöhemmin haluaa palata vanhaan koulutusohjelmaansa, hänen tulee hakea opiskeluoikeutta uudelleen valintamenettelyn kautta.
Eläinlääketieteellisen tiedekunnan dekaani myöntää opiskeluoikeuden.
Erikoiseläinlääkärikoulutukseen kuuluviin opintoihin ei myönnetä erillisten opintojen suoritusoikeuksia.
Opiskeluaika ja opiskeluoikeudet tutkintomuotoisessa koulutuksessa
Tutkintomuotoiseen erikoiseläinlääkärikoulutukseen ei enää myönnetä uusia opiskeluoikeuksia.
Erikoiseläinlääkärikoulutusta jo suorittavien opiskelijoiden on mahdollista suorittaa tutkinto vanhojen voimassa olevien tutkintovaatimusten mukaisesti siirtymäkauden loppuun saakka. Siirtymäkausi päättyy 31.7.2027. Opiskelijat voivat myös harkita uuteen koulutusohjelmaan siirtymistä jo ennen siirtymäajan päättymistä. Ne läsnä- tai poissaolevaksi ilmoittautuneet opiskelijat, jotka eivät ole siirtymäajan puitteissa siirtyneet uusiin koulutusohjelmiin tai valmistuneet tutkintokoulutuksesta, siirretään automaattisesti uusiin koulutusohjelmiin 1.8.2027.
Siirtymisestä uusiin koulutusohjelmiin voit lukea lisää täältä.
Opiskeluoikeudesta luopuminen
Voit halutessasi luopua opiskeluoikeudestasi.
Luopumisilmoitus on sitova ja lopullinen. Et voi enää jatkaa koulutuksen suorittamista etkä hakea opiskeluoikeuden palauttamista. Jos haluat myöhemmin palata opintojen pariin, on sinun haettava opiskelupaikkaa koulutustasi koskevan normaalin opiskelijavalintamenettelyn kautta.
Erikoiseläinlääkärikoulutuksessa opiskeluoikeudesta on luovuttava silloin, jos saat valintamenettelyn kautta uuden erikoiseläinlääkärikoulutuksen opiskeluoikeuden toisessa koulutusohjelmassa edellisen opiskeluoikeuden ollessa vielä voimassa.
Löydät opiskelupaikasta luopumista koskevat tarkemmat ohjeet täältä.