Miten luonto ja yhteiskunnat sopeutuvat ilmastonmuutokseen? Osallistu monitieteiseen virtuaalivaihtoon!
Lokakuussa 2024 järjestetään kokonaan etänä toimiva, usean yliopiston ilmastoaiheisesta opetuksesta koostuva virtuaalivaihto. Koulutuskokonaisuus käsittelee ilmaston muuttumista niin ympäristön, yhteiskuntien sopeutumisen kuin taiteen näkökulmista.
Helsingin yliopiston opiskelijat ovat tervetulleita osallistumaan tänä syksynä järjestettävään virtuaalivaihtoon, joka keskittyy ilmaston muuttumiseen. 14.–18. lokakuuta järjestettävän vaihtoviikon aikana tutkijat eri yliopistoista esittelevät ilmastonmuutosta koskevaa uusinta tieteellistä tietoa eri tieteenalojen näkökulmista. Käsittelytavat ulottuvat luonnontieteistä yhteiskunnallisiin aloihin ja taiteeseen.
Vaihtoviikon opiskelutapa on keskusteleva. Tarkoitus on, että opiskelijat pääsevät vaihtamaan näkemyksiä toisista maista ja yliopistoista tulevien eri alojen opiskelijoiden kanssa. Vaihtoviikolle voi osallistua kaikista pääaineista ja tutkintotasoilta, eikä osallistumiseen vaadita syvällistä ilmastokysymysten tuntemusta.
Vaihtoviikon kieli on englanti ja laajuus yksi opintopiste (1 ECTS). Opiskelu ajoittuu päivittäin klo 10 ja 13 välille. Viikon ohjelma sisältää luentoja, demoja ja käytännön datavisualisointityökalujen testaamista. Toteutus sisältää sekä Zoom-luentoja että breakout room -työskentelyä.
Virtuaalivaihto on hyvä tapa tutustua ilmastokysymyksiin monesta näkökulmasta, ja vaihdon jälkeen osaamistaan voi luontevasti syventää esimerkiksi Climate Universityn avointen verkkokurssien eli moocien avulla.
Vaihtoviikolle hyväksytään maksimissaan 500 opiskelijaa. Virtuaalivaihtoon osallistuvat opiskelijat tulevat järjestävistä yliopistoista, joita ovat Helsingin yliopiston lisäksi Kööpenhaminan yliopisto, Odessan valtiollinen ympäristöalan yliopisto ja Kiovan kansallinen yliopisto sekä Jerevanin valtionyliopisto. Vaihtoviikko on osa EU-rahoitteista CLUVEX-hanketta.
Lue lisää virtuaalivaihdon sisällöstä ja ilmoittaudu mukaan viimeistään 4. lokakuuta!
Kuva: Linda Tammisto