Joulukonsertti: ”Joulu tähtien alla”

Punavalkoinen kuva kuoron esiintymisestä.
Tiedote 09.12.2024

Kansalliskirjaston tapahtumavuosi päättyy 12. joulukuuta Kupolisalissa kuultavaan joulukonserttiin ”Joulu tähtien alla”. Musiikista vastaa Kansalliskirjaston vuoden 2024 Kulttuurikumppani Akateeminen Laulu.

Ovet Kupolisaliin aukeaa klo 18.30 konsertti alkaa klo 19.00. Kuoron taiteellinen johtaja Dominik Vogt johdattaa kuulijat rauhoittumaan kauneimpien joululaulujen äärelle. Luvassa on kappaleita mm. Sibeliukselta, Madetojalta ja Medelssohnilta. Uudempaa kuoromusiikkia edustavat sveitsiläisen Ivo Antonignin sävellykset. Laulujen kielinä on mm. suomi ja latina. Konserttiin on vapaa pääsy. Käsiohjelma 10/20€. Salin kapasiteetti on sata kuulijaa.

Akateeminen Laulu on Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan 70-vuotias perinteikäs sekakuoro. Akateemisuus merkitsee kuorolle ennen kaikkea innostavaa yhdessä tekemisen henkeä ja tinkimätöntä suhtautumista tasokkaiden ja ajatuksia herättävien musiikkielämysten luomiseen. Yliopiston piirissä toimivana kuorona AL haluaa olla edelläkävijä uuden etsimisessä ja esittää kuoromusiikkia uusilla tavoilla, kiinnostavissa yhteyksissä. kuoro on vieraillut eri puolella Suomea ja Eurooppaa, levyttänyt sekä osallistunut oopperaproduktioihin ja yliopiston promootioihin ja muihin akateemisiin tilaisuuksiin.