Miten EU-vaalit muovaavat Euroopan suuntaa? Tiedekulman ja Helsingin Sanomien tapahtumasarja jatkuu 21.5.

Heikki Mikkeli, Markus Ojala ja Hanna Tuominen.
Tiedote 20.05.2024

Helsingin yliopiston ja Helsingin Sanomien yhteisessä tapahtumasarjassa viritetään keskustelua kesäkuussa järjestettävistä EU-vaaleista ja Euroopan poliittisesta tilanteesta. Tiedekulmassa tutkijat tulkkaavat EU:n roolia, tulevaisuuden suuntaa ja vaaliasetelmia HS:n toimittajien johdolla.

EU-vaaleissa äänestetään Euroopan parlamentin uudesta valtatasapainosta ja kannoista. Vaalit käydään kiristyneessä maailmanpoliittisessa tilanteessa, jossa EU:n arvoja ja päämääriä haastetaan eri suunnista.

Nähdäänkö europarlamenttivaaleissa vallan uusjako, ja miten sellainen vaikuttaisi EU:n suuntaan? Mitkä haasteet asetetaan EU:ssa etusijalle, kun konfliktit ja ilmastonmuutoksen kaltaiset globaalit ongelmat seuraavat toisiaan? Kuka toimii EU:n arvoja vastaan ja kuka puolustaa niitä? 

Tule Tiedekulmaan tai striimin ääreen 14.5., 21.5. ja 28.5. seuraamaan keskustelua ajankohtaisista Eurooppa-teemoista. Tapahtumista julkaistaan jälkikäteen tallenteet Tiedekulman Youtube-kanavalla ja podcastina.

Lisää tietoa tapahtumasarjan verkkosivuilla:

Kuvassa vasemmalta oikealle: Heikki Mikkeli, Markus Ojala ja Hanna Tuominen
Kuva: Tiedekulma