Vuosi 2024 oli yliopistolla kestävyyttä edistävien Kipinöiden vuosi
Vuosi 2024 oli täynnä yliopistolaisten tekemiä kestävyys- ja vastuullisuustekoja eli Kipinöitä. Kipinöitä toteutettiin 11 kappaletta, ja ne edustivat kestävyyden eri näkökulmia.
Kipinät toteutettiin moninaisissa yliopiston työyhteisön jäsenistä, opiskelijoista ja alumneista koostuvissa ryhmissä yliopiston eri kampuksilla ja tutkimusasemilla. Kaikki Kipinät myös jatkuvat Kipinä-rahoituksen päättymisen jälkeen, joten pysy kuulolla ja tule mukaan!
Luonnon monimuotoisuuden ja sen kautta yhteisön hyvinvoinnin tukeminen innosti monia toteuttajia
Viikin kampuksen biodiversiteetti ja yhteisön hyvinvointi -Kipinässä järjestettiin luonnon monimuotoisuutta korostava BioBlitz-tapahtuma, jossa kutsuttiin yliopistoyhteisön jäseniä, koululaisia ja paikallisia asukkaita tutkimaan ja tallentamaan ympäröivän luonnon monimuotoisuutta. Näistä havainnoista luotiin opetustauluja kampuksen kävelyreitin varrelle, tuomaan tietoa ja muistuttamaan monimuotoisuuden merkityksestä.
Viikissä istutettiin myös metsäpuutarha Biokeskus 3:n eteen ja rakennettiin yhteisöä sitouttavaa metsän hoitamisen kulttuuria. EE-rakennuksessa taas järjestettiin interaktiivinen näyttely luonnonpohjaisista innovatiivisista rakennus- ja sisustusmateriaaleista sekä tutkittiin vetäytymistilojen luonnonmateriaalien vaikutusta esimerkiksi oppimiseen ja keholliseen olotilaan Nature Based Solutions -Kipinässä.
Kampusviljely ry perusti rahoituksella komposteja Viikin lisäksi myös Meilahden, Kumpulan ja Keskustan viljelypaikoille. Kompostien käyttöön annettiin perehdytystä, ja niiden aktiivista käyttöä jatketaan tulevaisuudessa.
Siltavuorenpenkereen asfalttialueelle rakennettiin Kasvun tila, joka käsitti kasvihuoneen, kasvatuslaatikoita sekä kudonta- ja sanataidetta. Tämä tila mahdollistaa monitieteisen tiede- ja taideviljelmän ja osallistavan kestävyys- ja taidekasvatuksen paikan. Hankkeelle valmistettiin myös digitaalinen alusta, joka edistää ulko-opetuspedagogiikan käyttöä jatkossakin.
Videoilla, sovelluksilla ja koulutuksella tuettiin hiilineutraaliustavoitetta
Helsingin yliopiston kiinteistöpalvelut Oy (HY247) toteutti animaatiovideon vetokaappien energiatehokkaasta käytöstä. Oikealla käytöllä vetokaappien energiankulutusta voi työryhmän mukaan vähentää jopa 10 %. Tällä hetkellä pyritään edistämään sitä, että videot tulevat osaksi laboratorioperehdytystä.
Bio- ja ympäristötieteellisen tiedekunnan tutkimusasemilla ravintolapäällikkö Saara Silén edisti keittiötoimintojen vastuullistamista koulutuksilla, jotka paransivat vastuullisuustietoisuutta. Koulutusten ja yhteisen tiedon jakamisen kautta tutkimusasemien keittiöhenkilökunta pyrkii tarjoamaan yhä kestävämpää ruokaa tuhansille tutkimusasemien ruokailijoille.
Jo aikaisemmin käytössä ollut yliopistolaisten kehittämä sovellus Food Futures suomennettiin. Sovellus tukee kestävämpiä ateriavalintoja yliopistolaisille ja muille käyttäjille nyt vielä saavutettavampana.
Sosiaalista vastuuta kehitettiin eri näkökulmista
Opiskelijalähtöiset toimintatavat osallisuuden ja työelämäpolun tukena yliopisto-opinnoissa -hankkeessa kehitettiin toimintatapoja, jotka parantavat vammaisten ja pitkäaikaissairaiden opiskelijoiden osallistumismahdollisuuksia.
Kipinällä rahoitettiin myös animoitu videomateriaali aiheesta "Ethical guidelines for responsible academic partnerships with the Global South". Videon tavoitteena on tehdä globaalin etelän akateemisia kumppanuuksia koskevista suuntaviivoista helpommin lähestyttäviä ja ymmärrettäviä sekä helpottaa niiden sisällyttämistä opetukseen.
Helsinki Planetary Health Hub rakensi edelleen terveysalan kestävyystoimijoiden yhteistyöverkostoa ja järjesti seminaarityöpajan kestävyystutkimuksesta ja -toiminnasta kiinnostuneille tahoille. Toiminta jatkuu yhteistyössä muun muassa DIAK:n ja Metropolia Ammattikorkeakoulujen kanssa.
Kannustamme kaikkia toteuttamaan kestävyys- ja vastuullisuustekoja
Päätös Kipinä-rahoituksen jatkosta on vielä kesken, kun yliopisto valmistautuu tulevaan neljän vuoden toimeenpanosuunnittelukauteen 2025–2028. Kuten rahoitushaku kuitenkin osoitti, yhteisön jäsenillä on paljon ideoita kestävyyden ja vastuullisuuden edistämiseksi yliopistolla. Kannustammekin kaikkia kertomaan omista ideoistaan esimerkiksi omalle esihenkilölleen tai opiskelijajärjestölle ja löytämään keinoja edistää kestävää ja vastuullista yliopistoarkea omien yhteisöjen kautta myös jatkossa.
Ajatuksia, kommentteja, kysymyksiä? Keskustele tästä uutisesta Flammassa.
Kuva: Pinja Tolvanen