Har du redan hittat utrymmena för självstudier på campus?
Nätundervisning och närundervisning samma dag? På alla våra campus finns det utrymmen som du kan använda för att delta i distansundervisning eller arbeta självständigt mellan föreläsningarna.
Kolla in dessa, till exempel:
Centrumcampus
- Lärocenter Aleksandria, Fabiansgatan 28
- Helsingfors universitets huvudbibliotek, Kajsahuset, Fabiansgatan 30
- Nationalbiblioteket, Unionsgatan 36
- Tankehörnan, Universitetsgatan 4
Gumtäkt
- Campusbiblioteket i Gumtäkt, Gustaf Hällströms gata 2
Mejlans
- Campusbiblioteket i Mejlans (Terkko), Haartmansgatan 4
Vik
- Campusbiblioteket i Vik, Viksbågen 11 a
Andra utrymmen för studier
Dessutom erbjuder IT-centret datorutrustade arbetslokaler på Centrumcampus, Gumtäkt och Vik.
Du kan också använda andra campuslokaler för självstudier när de inte är upptagna för en annan verksamhet. Du kan till exempel använda en del av undervisningslokalerna, Handledningshörnan på Kajsahuset och på Infocenter Korona i Vik, eller byggnadernas lobbyer. Du kan också använda Unicafe-lokaler på Topelia och Forsthuset (centrumcampus) och Haartman-institutet (Mejlans) för självstudier utanför restaurangernas öppettider.
En del av dessa lokaler kan användas dygnet runt. Läs mer om de olika lokalerna på sidan Lärandemiljöer och hitta den lokal som passar bäst för dina behov!
Foto: Anniina Sjöblom