Kursbeskrivningar för bibliotekets kurser

Genom att välja utbildningsprogram ser du förutom de allmänna anvisningarna också utbildningsprogrammets eventuella egna innehåll. För att se Öppna universitetets instruktioner behöver du inte välja utbildningsprogram.

På den här sidan hittar du beskrivningar av bibliotekets kurser i informationssökning och referenshantering. Du kan hitta mer information om kurser på finska eller engelska genom att byta språk på sidan.

Letar du efter information om kursscheman? Pågående kurser och hur du anmäler dig till dem hittar du på sidan Kurser på biblioteket.

Om du har några frågor om kurser kan du kontakta bibliotekspersonalen via frågeformuläret. 

Introduktion till Helka och bibliotekets tjänster

Kursen ger en introduktion till Helsingfors universitets databas Helka och bibliotekets tjänster. Kursen är framför allt riktad till nya studenter och nya biblioteksanvändare. Alla studenter, forskare och personal vid Helsingfors universitet är välkomna. Kursen hålls på Zoom. Kursen hålls på svenska. Det finns flera kurser på finska och engelska.

Efter kursen kan du:

  • logga in till Helka
  • använda e-material
  • låna, reservera och förnya tryckt material
  • hitta dina kunduppgifter i Helka
  • Spara favoriter och söksträngar

Material

Kirjaston tiedonhankintaopastus: bio- ja luonnontieteet (på finska)

Du hittar kursbeskrivningen på den finska sidan. 

Informationssökning för humanister, pedagoger och statsvetare

På kursen går vi igenom hur man effektivt söker böcker och artiklar framför allt i inhemska och internationella databaser. Vi bekantar oss med bibliotekets ämnesguider. Dessutom jämför vi sökning i olika databaser och ger råd om hur man bedömer sina källors tillförlitlighet. Du kan gärna använda ditt eget ämne i de självständiga övningarna. 

Kursen fokuserar på informationssökning och -hantering för kandidater och andra som ska skriva en uppsats, men också andra som är intresserade av att förbättra sina kunskaper är välkomna, inklusive personal. Målgruppen är humanister, pedagoger och statsvetare. Det är olika fokusområden vid olika kurstillfällen, men principerna i informationssökning går att överföra på andra ämnen. 

Kursen hålls på svenska och finska. Kurser läggs till efterhand enligt överenskommelse med de svenska utbildningsprogrammen, så hela utbudet syns inte genast i början av terminen.

Deltagaren förväntas ha avlagt Studentens digitalkompetens (speciellt fokus på avsnitt 3), eller ha motsvarande baskunskaper i informationssökning.

Efter kursen kan du:

  • Hitta källor inom ditt eget område
  • Välja ämnesord för din sökning
  • Göra sökningar i nationella och internationella databaser
  • Bedöma dina källors pålitlighet

Preparera inför kursen genom att: 

  1. Lägga till Helka i dina inställningar i Google Scholar (instruktionsvideo 0’57’’ på engelska)
  2. Fundera på ditt ämne och vilka ämnesord som beskriver det. Kontrollera dina termer i ALLFO (YSO)-tesaurusen. Skriv upp lämpliga ord på finska och engelska för sina sökningar.

Material

  • Informationsökning för avhandlingsförfattare: nätkurs på Moodle
  • Informationssökning- övningsuppgifter: självrättande övningsuppgifter och videor (Moodle)
  • Bibliotekets ämnesguider

Lär dig hantera referenser med Zotero

På kursen går vi igenom referenshanteringsprogrammet Zoteros grundfunktioner. Vi demonstrerar programmets funktioner och gör övningar.Kursen riktar sig till studenter, forskare och personal vid Helsingfors universitet,  HUS och Meteorologiska institutet. Kursen hålls på svenska. Kursen hålls oftast på Zoom. Det finns flera kurser på finska och engelska.

Efter genomgången kurs kan du: 

  • Flytta referenser från centrala databaser till Zotero
  • Organisera och uppdatera referenser
  • Skapa hänvisningar och källförteckning i valfri stil
  • Använda Zotero med Word

Förhandsuppgift: 

Material

Referenshanteringsguide

Systemaattisen tiedonhaun perusteet: Ovid Medline / PubMed (på finska)

Du hittar kursbeskrivningen på den finska sidan. 

Systemaattisen tiedonhaun perusteet: Scopus ja Web of Science (på finska)

Du hittar kursbeskrivningen på den finska sidan. 

 

AI och informationssökning - webbinarium

Målgrupperna är studenter och personal vid Helsingfors universitet samt HUS personal. Kursen kommer att hållas på finska. 


Hur använder man AI för informationssökning?
Keenious, Scopus AI, Web of Science Research Assistant och AvidNote kommer att introduceras.


Läromedel för kursen

Keenious-guide (på engelska)

AI och informationssökning -workshop

Målgrupperna är studenter och personal vid Helsingfors universitet samt HUS personal. Workshopen hålls på finska, men du kan också ställa frågor på engelska och svenska. I workshopen får du lära dig hur AI kan användas för att stödja akademiskt skrivande och informationssökning. Du får också öva på att använda AI-tjänster som universitetet tillhandahåller, till exempel Copilot, Keenious, Avidnote, Scopus AI och Web of Science Research Assistant.

Information Seeking Basics (på engelska)

Du hittar kursbeskrivningen på den engelska sidan.

Nätkurser för självstudier

Informationssökning för avhandlingsförfattare

Du hittar kursbeskrivningen och instruktionerna på sidan Informationssökning för avhandlingsförfattare

Studentens digitalkompetens

Du hittar kursbeskrivningen och instruktionerna på sidan Studentens digitalkompetens.

Informationssökning för avhandlingsförfattare (Moodle)

Du hittar kursbeskrivningen och instruktionerna på sidan Informationssökning för avhandlingsförfattare

Studentens digitalkompetens (nätkurs)

Du hittar kursbeskrivningen och instruktionerna på sidan Studentens digitalkompetens.

Tidtabeller och registrering

Tidtabeller och registrering på sidan Kurser på biblioteket. Du får en länk eller information om plats i bekräftelsemeddelandet du får till din e-post när du anmält dig.

Hur man deltar i webbinarier

Delta i webbinariet på en plats där du kan koncentrera dig på att lyssna. Vid behov kan du ställa frågor muntligt eller i chatten.