1.8.2025 voimaan tulevat muutokset on päivitetty alla oleviin ohjeisiin.
Muutokset koskevat arvosanalautakunnan nimeämistä; vastuuhenkilön tulee ehdottaa arvosanalautakunnan kokoonpanoa jo esitarkastuksen aloitusvaiheessa. Allaolevat kohdat 1-4 pysyvät ennallaan.
Esitarkastuksen aikataulu
Tiedekuntaneuvosto määrää väitöskirjakäsikirjoitukselle kaksi esitarkastajaa ja arvosanalautakunnan. Esitarkastaja ja arvosanalautakunta -esityksen tekee väitöskirjatutkijan vastuuhenkilö ja hänen tulee varmistaa, että ehdotetut henkilöt ovat suostuneet tehtävään. Väittelijän on puollettava ehdotusta.
Esitarkastajien ja vastaväittäjän esteettömyys tarkastetaan Viikin jatko-opintopalveluissa. Asian esittelijänä toimiva tohtorikoulutuksen asiantuntija valmistelee asian tiedekuntaneuvoston esityslistalle. Maatalous-metsätieteellisen tiedekunnan tiedekuntaneuvostojen aikataulut päätetään vuosittain. Aikataulut löydät maatalous-metsätieteellisen tiedekunnan verkkosivuilta.
Näin jätät väitöskirjasi esitarkatukseen
Esitarkastajien määräämistä varten väittelijän pitää toimittaa väitöskirjansa käsikirjoitus sekä muut alla mainitut dokumentit sähköpostitse Viikin jatko-opintopalveluihin viikki-phd@helsinki.fi tiedekuntaneuvoston materiaalien jättöpäivään mennessä:
- Väitöskirjan käsikirjoitus yhtenä pdf -tiedostona. Käsikirjoitus sisältää väitöskirjan yhteenvedon ja osajulkaisut. Mikäli tiedosto on niin suuri, ettei sitä voi lähettää sähköpostitse, väittelijä voi käyttää esimerkiksi Funet FileSender –järjestelmää.
- Työnjakoa koskeva selvitys, mikäli väitöskirja sisältää yhteisjulkaisuja. Julkaisun työnjako kirjoittajien kesken selitetään lyhyesti niin, että esitarkastajien ja tiedekuntaneuvoston on mahdollista arvioida väittelijän itsenäisen tieteellisen osuuden riittävyyttä väitöskirjassa. Työnjakoselvityksen allekirjoittavat väittelijä ja pääohjaaja. Saman yhteisjulkaisun sisällyttäminen useampaan eri väitöskirjaan on mahdollista, joten työnjakoselvityksessä tulee mainita, onko julkaisua käytetty tai tullaanko sitä käyttämään myös toisessa väitöskirjassa. Mikäli esitarkastajat eivät ole suomenkielisiä, on selvitys kirjoitettava englanniksi.
- Yhteenveto ja lista väitöskirjan osatöistä. Maatalous-metsätieteellisessä tiedekunnassa esitykseen liitetään lisäksi englanninkielinen yhden sivun mittainen yhteenveto, joka sisältää väitöskirjan tekijän nimen, väitöskirjan otsikon, lyhyen kuvauksen väitöskirjasta (noin 5 lausetta), sekä listan väitöskirjan osatöistä. Tarkoituksena on, että yhteenvedosta näkee nopeasti mistä väitöskirjassa on kyse ja mitä osatöitä siihen sisältyy.
- Tutkintoon vaadittavat opinnot pitää olla suoritettuna ja rekisteröitynä Sisussa, mutta tästä ei tarvita erillisiä dokumentteja. Ohjeet opintojen rekisteröintiin ja opintokokonaisuuksien koostamiseen löydät tohtoriopintojen rekisteröinti -sivulta. Tutkintoosi vaaditut opinnot löydät ohjesivulta Tohtorintutkinnon laajuus ja rakenne, kun olet valinnut sivun ylävalikosta oman tohtoriohjelmasi.
- Vastuuhenkilö tekee esityksen esitarkastajista ja arvosanalautakunnasta sähköisellä Esitys esitarkastajaksi ja arvosanalautakunnaksi -lomakkeella. Kun e-lomake on jätetty, saavat vastuuhenkilö ja väitöskirjatutkija sähköpostitse tarkistus- ja kuittauspyynnön.
Ohjeet esitarkastajista ja vastuuhenkilöstä, sekä linkki samalle e-lomakkeelle löytyvät tiedekunnan väitöskirja ja sen tarkastaminen sivulta, kohdasta "Esitarkastajien ja arvosanalautakunnan määrääminen".