Entistä enemmän kieli- ja viestintäopintojen kurssivalikoimaa HY:n opiskelijoille
UUTTA: Korkeakoulujen rajat ylittävää kielten ja viestinnän opiskelua!
KiViTa eli kieli- ja viestintätarjotin tarjoaa kielten ja viestinnän kursseja, joille voivat osallistua kaikki pääkaupunkiseudun korkeakouluissa opiskelevat ja työskentelevät. Monipuolisessa kurssitarjonnassa on valittavissa erityisesti kotimaisia kieliä, monikielistä tiede- ja työelämäviestintää sekä harvemmin opetettuja kieliä. Kurssit toteutetaan pääosin joustavasti etäja verkko-opintoina. Myös Helsingin yliopisto tarjoaa runsaasti kursseja, joille ovat lämpimästi tervetulleet niin Helsingin yliopiston kuin muidenkin pääkaupunkiseudun korkeakoulujen opiskelijat. Ilmoittautuminen tammikuussa alkaville kursseilla käynnistyy 11.12.2013 ja päättyy 1.1.2024. Tarjontaan ja ilmoittautumisohjeisiin voi tutustua osoitteessa: kivita.fi. Tervetuloa opiskelemaan tieteidenvälisesti!
Kielikeskuksessa alkaa lisäksi kolmannessa periodissa taas laaja valikoima kursseja useissa eri kielissä. Ilmoittautuminen kolmannen periodin kursseille alkaa 11.12 ja päättyy 7.1.2024.
Valittavissa on muun muassa seuraavat kurssit:
Saksa:
• Ripaus Itävaltaa ja Sveitsiä (KK-SAK216, CEFR A2, 2 op, monimuoto)
• Saksan alkeiskurssi 1 (KK-SAK002, CEFR A1, 4 op, monimuoto-opetus), josta löytyy myös rinnakkaistoteutus (KK-SAK002, CEFR A1, 4 op, monimuoto-opetus)
• Saksan jatkokurssi 1 (KK-SAK205, CEFR A2, monimuoto-opetus 4 op)
• ALICE - Akateeminen kieli- ja kulttuurivaihto (saksa - suomi/ruotsi) (KK-SAK212, CEFR A2, 2 op, itsenäinen projekti)
Kiina:
• Elementary Chinese 1 (KK-KII005, CEFR A1, 4 op, hybridi-opetus)
• Elementary Spoken Chinese (KK-KII104, CEFR A1, 3 op, etäopetus)
• Elementary Chinese 2 (KK-KII006, CEFR A1, 4 op, etäopetus)
• Elementary Chinese 4 (KK-KII102, CEFR A1, 3 op, hybridi-opetus)
• Elementary Chinese 2 (KK-KII006, CEFR A1, 4 op, monimuoto-opetus)
• Intermediate Chinese 3 (KK-KII208, CEFR A2, 3 op, monimuoto-opetus)
• Advanced Chinese 2 (KK-KII302, CEFR B1, 4 op, monimuoto-opetus)
Englanti:
Englannissa alkaa tutkintoon sisältyvien akateemisen ja ammatillisen viestinnän kurssien lisäksi laaja valikoima valinnaisia ja maisteriohjelmiin suunnattuja kursseja. Koko englannin kurssitarjonnan voi katsoa täältä Ohjeista.
Esimerkiksi seuraavat englannin kurssit alkavat kolmannella periodilla:
Reading, Listening and Speaking (KK-ENG301, CEFR B1, 2 op)
Advanced English: Business Communication (KK-ENG402, CEFR B2, 2 op)
Advanced English: Grammar (KK-ENG508, CEFR C1, 2 op)
Advanced English: Craft of Creative Writing (KK-ENG509, CEFR C1, 3 op)
Advanced English: Academic Discussion (KK-ENG511, CEFR C1, 2 op)
Advanced English: Translation (KK-ENG514, CEFR C1, 2 op)
Advanced English: Introduction to Academic Writing (KK-ENG516, CEFR C1, 2 op)
Ruotsi:
På två språk on kaksikielinen (ruotsi- suomi) suullisen taidon kurssi (KK-RUO202, CEFR A2, 2 op), joka alkaa kolmannessa periodissa myös CEFR B2 tasoisena (KK-RUO417, CEFR B2, 2 op).
Ruotsia voi alkaa opiskella myös ihan alkeista kolmannessa periodissa: Ruotsin alkeiskurssi 1 (KKRUO001, CEFR A1, 3 op, lähiopetus). Tarjolla on myös kertauskursseja: Repetera svenska – Ruotsin perusrakenteiden ja sanaston kertausta (KK-RUO205, CEFR A2, 2 op, lähiopetus) ja Nätrep (KKRUO204, CEFR A2, 2 op, verkko-opetus).
Finska (suomi toisena kotimaisena kielenä):
Työelämän viestintää suomeksi (KK-FIN06, CEFR C1, 2 op, monimuoto-opetus)
Akateemiset tekstitaidot (suomi):
Kirjoittamisen kurssi graduntekijöille (KK-AI007, 2 op, monimuoto-opetus )
Kielikeskuksen kursseille ja kokeisiin ilmoittaudutaan Sisussa. Kurssien opettajilta voi kysyä tarkemmin kurssien sisällöistä ja apua muun muassa oikean kurssin valintaan saa myös Kielikeskuksen opettajatuutoreilta. Opettajatuutoreiden vastaanottoajat näet Opiskelijan ohjeista. Tutustu myös Kielikeskuksen koko kieli- ja opetustarjontaan sekä opintokokonaisuuksiin Opiskelijan ohjeissa