Studiehandledning och studierådgivning ges av handledande lärare (för närmare kontaktuppgifter klicka på namnet)
Veterinärmedicine kandidatens och licentiatens portfolio; öppen ISP
Vid Veterinärmedicinska fakulteten gör du en s.k. öppen ISP (veterinärmedicine kandidatens och licentiatens portfolio).
Målet med portfolion är att du lär dig uppfatta studierna i veterinärmedicin som en helhet och blir medveten om hur mångsidigt veterinäryrket är redan i början av studierna. Du lär dig att reflektera över ditt lärande och vilka faktorer som påverkar det samt får färdigheter att bedöma och dokumentera dina kompetenser.
Inom Utbildningsprogrammet i veterinärmedicin ingår portfolion i studieavsnittet Som veterinär ut i arbetslivet.
Individuell studieplan; begränsad ISP
Studierna i veterinärmedicin framskrider enligt en läs- och tentamensordning (på finska) som utarbetas årligen.
I vilken ordning studier ska genomföras inom enskilda ämnen och studiehelheter kan du läsa om i studieavsnittens beskrivningar.
Som student ansvarar du själv för att du lär dig och för att studierna framskrider. Om du av personliga skäl har behov av att genomföra studier i en ordningsföljd som avviker från läsårets och årskursens schema ska du komma överens om arrangemangen med den handledande läraren på avdelningen som ansvarar för studieavsnittet samt göra upp en individuell studieplan som den handledande läraren godkänner. Om du har behov av att genomföra studieår i en avvikande ordning, ska ISP:n utarbetas och godkännas läsåret innan det avvikande studieåret.
Att genomföra studieavsnitt i en avvikande ordning behandlas från fall till fall och på ditt eget initiativ. När planer godkänns beaktas de begränsningar som undervisningslokalerna och lärarresurserna skapar.
Det är på ditt ansvar att kontrollera studiehandboken och ditt studieutdrag för att utreda vilka studier som fattas, planera i vilken ordningsföljd du tänker genomföra dem och presentera dina förslag i en uppdaterad version av din ISP. Den handledande läraren ger råd till dig som ska utarbeta din ISP. Specialarrangemang, inklusive eventuella extra omtentamina, ska du komma överens om med den handledande läraren och lärarna på de aktuella kurserna.
Det är på ditt ansvar att följa den godkända studieplanen och se till att uppdatera den minst en gång om året. När du uppdaterar din ISP ska du beakta reglerna för hur studieavsnitt, studiehelheter och delprestationer föråldras.